Yüksekte Çalışma Eğitimi’nin Zorunlu Olduğu İş Alanları

Yüksekte Çalışma Eğitimi’nin Zorunlu Olduğu İş Alanları

AnasayfaBlogYüksekte Çalışma Eğitimi’nin Zorunlu Olduğu İş Alanları

Yüksekte çalışma eğitiminin şart olduğu işler, merdiven kullanarak yapılan montaj-demontaj, bakım, onarım, temizlik çalışmaları, inşaat sektöründe yüksekte çalışma gerektiren işler, gemi, tekne, tank gibi alanlarda, dekorasyon amaçlı çatılarda yapılan işlerdir. Daha net bir açıklama ile yüksekten düşme riski bulunan ve düşme halinde yaralanma riskini içeren iş alanlarında çalışırken yüksekte çalışma eğitimi alınması zorunludur. 

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Mevzuattaki Yeri Nedir? 

Yüksekte çalışma eğitiminin mevzuattaki konumu hakkında bilgiler şöyledir: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 17. Maddeye göre işverenler çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almalarını sağlamak ile yükümlüdürler. Diğer yandan herhangi bir risk altında düşme olasılığı yüksek olan her iş dalında faaliyet gösteren çalışanların yüksekte çalışma eğitimini alarak, uygulama aşaması tamamlaması gerekir. Mevzuata göre, yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin 28695 sayılı kişisel korumayı sağlayan donanımlarının kullanımının öğrenilmesi için yüksekte çalışma eğitimi almak zorunludur.  

Yüksekte Çalışma Eğitimi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Yüksekte çalışma eğitimi alınırken dikkat edilecekler: 

  • İlk olarak yüksekte çalışma eğitimini çalışanlarına sağlayacak olan işverenin devlete gerekli bildirimi yapmaya dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden işveren OSGB’lere SGK işyeri sicil numaralarını bildirmelidir. Ardından eğitim alınmalıdır. 
  • İkinci dikkat edilmesi gereken nokta ise eğitim veren kişinin IRATA sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı olmasıdır. 
  • Son dikkat edilecek nokta ise eğitime başlanırken bunu E-devlet üzerinden işveren tarafından yüksek çalışma eğitimi onayı yoluyla bildirilmesi gerektiğidir. 

Bu detayların hiçbiri atlanmamalı ve bu kapsamda kurumun eğitimden yararlandığı kayıt altına geçmelidir. 

Yüksekte Çalışma Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır? 

Yüksekte çalışma eğitimi sertifikası almak için işverenin müracaatı ardından başlayan eğitime hiçbir devamsızlık olmadan katılım sağlama ve ardından eğitimin sonunda yapılan sınava girme ve başarılı puan alma adımlarının tamamlanması gerekir. IRATA sertifikalı eğitmen eğitimi vermeye başlar ve 16 saatlik uygulamalı eğitimi son kur ile alınır. Ardından eğitim sonunda bir sınav yapılarak, sınavdan 70 puan ve üzeri alan kişilere sertifika verilir. 

Yüksekte Çalışma Eğitiminin İçeriği Nedir? 

Yüksekte çalışma eğitiminin içerdikleri: Yüksekte çalışmanın temel tanımları, Yüksekte çalışmanın yasal dayanaklarının tümü, Ankrajlama adı verilen emniyet alma kurallarının tümü, Düşmeyi durdurucu sitemleri öğrenme, Kişisel koruyucu donanımlar, Toplu korunmayı sağlayan uygulamalar ve araçlar hakkında tüm bilgiler, Kişisel koruyucu araç ve ekipmanların bakımı, temizliği, muhafazası, Platform, merdiven ve iskele alanlarında nasıl güvenli bir çalışma yapılacağına dair uygulamalar, Sık şekilde kullanılan düğüm biçimlerinin öğrenilmesi, Askıda kalma süresi ve şoku hakkında bilgiler, Askıda kalan bir bireyi kurtarma yöntemlerine dair uygulamalar, 

Tüm bunlar yüksekte çalışma eğitimi içinde öğrenilen konulardır.  

Eğitimler

Faydalı Bilgiler

yüksekte çalışma eğitimi veren kurumlar

Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi Veren Kurumlar

Yüksekte güvenli çalışma eğitimi veren kurumlar; Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve...
yüksekte çalışma eğitiminin mevzuattaki yeri

Yüksekte Çalışma Eğitiminin Mevzuattaki Yeri

Yüksekte çalışma eğitiminin mevzuattaki yeri aşağıdaki kanun ve yönetmeliklerdir: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yüksekte...
yüksekte çalışma eğitimi neden önemlidir

Yüksekte Çalışma Eğitimi Neden Önemlidir?

Yüksekte çalışma eğitiminin önemli olma sebebi, yüksekte çalışırken gerekli güvenlik önlemlerine uygun şekilde hareket...
yüksekte çalışma eğitim fiyatları

Yüksekte Çalışma Eğitimi Fiyatları

Yüksekte çalışma eğitimi fiyatları; eğitimin temel seviye, ileri seviye, IRATA, SPRAT olmasına göre değişiklik...
yatay yaşam hattı ve kullanım alanları

Yatay Yaşam Hattı ve Kullanım Alanları

Yatay Yaşam Hattı, her türlü çatılarda oluk temizliği, çatı ışıklık temizliği, çatı kaplama malzemelerinin...

Başvuru Formu